Konzultant v převlečení kouče

Pro reputaci profese koučování, je čas objasnit rozdíl mezi koučováním, kozultacemi a tréninkem.

Ve skupině koučů na sociálních sítích, jeden člen nedávno zveřejnil následující:

“Pokud máte perfektní znalosti o výzvách vašeho klienta a vidíte, jednoduché řešení, sdílíte toto řešení s vaším klientem?”

Pěkná past, pomyslel jsem si. Dává návnadu konzultantům, maskujícím se v převlečení kouče – aby prozradili  sebe sama, a odhalili se.

“To by bylo v pořádku diskutovat o řešení, dokud by to bylo efektivní.”
“V duchu přímé komunikace, je to možné.”
“Ano, kouč může určitě sdílet zdroje, pokud jsou užitečné.”

Nedělá toto z vás konzultanta, ne kouče?

Konzultanti sdílí odborné znalosti. Jsou plácení poskytnout odpovědi, zatímco kouč vyzývá klienty najít vlastní řešení, použitím rafinovaného usnadnění a posílení sebevědomí.

Koučink je založen na přesvědčení, že klienti mají odpovědi, které potřebují a schopnost je nalézt sami, aniž by je dostali na stříbrném podnose. Objevování řešení je posilující. Dostávat hotová řešení je efektivní a často žádoucí, ale ne posilující.

V časopise The New Yorker, ve článku “Ty nejlepší osobnosti: Vrcholoví sportovci a zpěváci mají kouče. Máte ho i vy? “(03.10. 2011). Dr. Atul Gawande zdůrazňuje, jak koučování může zvýšit výkon různých odborníků, včetně lékařů a učitelů, často s lepšími výsledky, než má technologický pokrok. Bohužel, kouče, které on popisuje jsou také trenéři.

Tito odborníci, všichni praktikují výkonné dotazování a aktivní naslouchání, dávající první dojem, že jsou opravdoví koučové. Nicméně, master učitelé předem vyzbrojí své klienty s přizpůsobenou strategií, s výslovným účelem zvýšení výkonu instruktora. Kromě toho, Gawandův chirurgický “kouč” přímo pozoruje své postupy a poskytuje vysoce technický, pooperační feedback, čímž usnadňuje autor optimizaci  svých technik ​​a úsudek pro budoucí operace.

Tato cvičení vzdělávání, hodnocení, nabízející strategie, poskytující mechanický feedback, a rafinované dovednosti je lépe označit jako trénink, nikoliv koučování. Trenéři mohou koučovat, ale pokud ve své práci zahrnují trénink, pak je pro ně důležité identifikovat  se jako trenéři, ne jako koučové.

Je dost těžké pro klienty koučování mít jasná očekávání od služby, kterou obdrží, právě proto, že profese koučování je relativně mladá a lidé často definují koučování velmi odlišně, a to navzdory jasně uvedených klíčových kompetencí společnosti ICF.

Opravdoví kouč, chce posílit klienty prostřednictvím spolupráce a usnadněním jejich vlastních voleb, drží tréninky a konzultační cvičení mimo jeho roli kouče. Ví, že jako kouč, může nosit pouze jeden klobouk, a ve chvíli, kdy se snaží rozšířit svou působnost s klientem, v tuchvíli povolá trenéra či konzultanta.

Vedle zachování srozumitelnosti vlastní role, skutečný kouč má také rozpoznat konzultanta v převlečení kouče. Konzultanti a trenéři, kteří se identifikují jako koučové, komplikují vysvětlení a marketing koučování, brání klientům od vývoje reálného očekávání služby, a nakonec od uspokojení a produktivního zážitku.

Podobné články:
Co je koučink
Business koučink
Životní koučink